Т. 0-500-200-888   

ВИБІР КУХНІ

ВАРІАНТИ ПЛАНУВАННЯ

Вся площа кухні ділиться на робочу зону, їдальню і зону проходу. Робоча зона призначена для приготування їжі. Приготування їжі є своєрідним технологічним процесом, який складається з наступних основних операцій:
- зберігання продуктів;
- підготовка продуктів;
- миття продуктів;
- підготовка страв;
- приготування страв, що вимагають термічної обробки;
- роздача готових страв;
- миття посуду;
- прибирання кухонних відходів.

Весь процес приготування їжі відбувається в трьох рівнях.
Перший рівень - це робоча поверхня, до якої належать стільниці столів-шаф, шафа під мийку та кухонна плита. На робочій поверхні відбувається процес приготування їжі на всіх його стадіях. Причому він відбувається не в одному місці, а пересувається від місця зберігання продуктів через стіл для підготовки, місце миття та місце підготовки страв до плити. Робочі поверхні кухонного обладнання повинні становити одну безперервну робочу лінію, що дозволяє без перешкод виконувати всі кухонні роботи. Кухонну плиту і мийку вбудовують в робочу лінію. При цьому їх верхні площини мають бути на одному рівні з робочими поверхнями столів-шаф. Якщо розміри і планування кухні не дозволяють влаштовувати безперервну лінію, то розриви слід робити в тих місцях, де закінчується та чи інша операція з приготування їжі. Коли кухонне обладнання розташовується з урахуванням послідовності зазначених вище операцій, то це допомагає не тільки раціонально організувати процес приготування їжі, а й зберегти сили та час господині. Всі предмети, необхідні під час кухонних робіт, знаходяться в різних шафах і на полицях нижче або вище робочої поверхні (другий і третій рівні).

Якщо площа кухні більше 7 кв. м. і є можливість поставити обідній стіл на кілька людей, то таким чином створюється зона їдальні. Облаштування в кухні їдальні зони набагато полегшує домашню працю господині квартири. При цьому відпадає необхідність розміщення у вітальні постійного обіднього столу. Для святкових і сімейних обідів, можна придбати стіл-трансформер. При необхідності він легко прибирається і за рахунок цього збільшується зона відпочинку в вітальні. Існують такі види планування кухні: однорядна, дворядна, Г-подібна, П-подібна, С-образна і кухня-острів. Вибір планування визначається формою кухні, її розмірами, а також розташуванням в приміщенні вікон і дверей.

КУХНЯ В ОДИН РЯД

Однорядна схема розміщення обладнання рекомендується при розташуванні кухні в вузьких (шириною не менше 1,9 м) витягнутих приміщеннях, де вікна знаходяться в торцевих стінах. У цьому випадку біля однієї поздовжньої стіни розташовується обідня зона, а біля іншої - зона приготування їжі (робоча зона).
Розрахована така кухня на маленьку сім'ю, що складається з двох осіб. Основним перевагою такого планування є те, що основне устаткування розташовується дуже компактно вздовж однієї стінки.


КУХНЯ У ДВА РЯДИ

Дворядне планування застосовується в приміщеннях шириною не менше 2,3 м, які мають форму подовженого прямокутника і в яких довжина поздовжньої стіни недостатня для розміщення обладнання в один ряд. Як правило, таке планування просте і зручне. На одній стороні найбільш оптимальним варіантом буде встановлення мийки і плити, а на іншій - холодильника і шафи для посуду.
Можливий і інший варіант планування: з одного боку холодильник, мийка і стіл-шафа для підготовки продуктів, а з іншого - плита та стіл для підготовки страв.


Г-ПЛАНУВАННЯ

Г-подібне планування найбільш зручне в невеликих приміщеннях, форма яких наближається до квадрату, особливо при розміщенні в кухні обіднього столу. Це планування можна застосовувати і в невеликих вузьких приміщеннях. Г-подібна схема зручна і раціональна. Вона забезпечує безперервність лінії обладнання та одночасно створює можливість використання робочої зони біля вікна. Таке планування забезпечує добрий поділ кухні на робочу і столову зони.


П-ПЛАНУВАННЯ

П-подібне планування вигідне в кухнях з вікном в поздовжньої стіни. Воно є найбільш зручне, оскільки обладнання встановлюється вздовж трьох вільних стін кухні. У приміщеннях з великою площею таке планування дає можливість використовувати кухню як їдальні. Завдяки економному використанню площі приміщення це планування виправдало себе не тільки у великих, а й у малих кухнях площею 5-6 кв.м. П-подібне планування забезпечує розташування обладнання в безперервну лінію незалежно від розмірів приміщення, а також дозволяє економно використовувати не тільки площу кухні, але і кутові елементи меблів та обладнання.


С-ПЛАНУВАННЯ

С-подібне планування рекомендується для кухонь, які мають велику площу. Воно забезпечує раціональний поділ площі на функціональні зони: робочу та їдальню, що дозволяє використовувати її як кухню-їдальню. При наявності такої кухні столова кімната стає непотрібною.


Кухня-ОСТРІВ

Кухню-острів можна обладнати виключно в кухні великих розмірів, використовуючи Г-подібне або П-подібне планування, а також додаткову робочу зону посередині приміщення.


ІДЕЇ ПЕРЕПЛАНУВАННЯ КУХНІ

На жаль, ще 10-15 років тому архітектори і будівельники зводячи житлові будинки, не замислювалися, про те якою незручністю для мешканців є кухня маленьких розмірів. Проектувальники якось зовсім забули, що кухня – це, по-перше, місце, де готується їжа. Для цього потрібно, щоб у приміщенні було все необхідне під рукою: посуд, обладнання, меблі, комунікації. А, по-друге, навіть з урахуванням наявності вітальні в квартирі, кухня все одно залишається одним з улюблених і затишних місць для спілкування не тільки членів сім'ї, але й близьких друзів. Тому багато володарі маленьких кухонь, доклали чимало зусиль, для збільшення їх площі.
Оскільки основні інженерні комунікації на кухні переносити не тільки складно, але іноді й неможливо, а також для цього потрібен дозвіл відповідних організацій, то мешканці змушені шукати інші шляхи для збільшення розмірів кухні. Якщо поруч з кухнею розташована комора або вбудовані шафи, то розширити кухню можна, прибравши перегородки. Так, ви залишитеся без комори, але може бути це допоможе звільнитися від непотрібних речей і стане легше прибирати і наводити порядок у квартирі. Коли немає комори, але поруч розташована кімната з звичайної, а не несучою стіною, то можна за рахунок перенесення стіни збільшити площу кухні. Звичайно, перенести стіну - це великі витрати, але навіть перенесення на 0,5 м (по-довжині) значно розширить кухню, а сучасні будівельні та оздоблювальні матеріали дозволять вам зробити все швидко і дуже якісно. Ну а якщо подібних варіантів у квартирі немає, то можна використовувати різні дизайнерські прийоми для зорового збільшення кухні. Наприклад, прибрати двері повністю або зробити красиву арку. За допомогою гіпсокартону або інших сучасних матеріалів, можна зробити арку будь-якої форми, яка буде органічно вписуватися в загальний дизайн квартири. Арочний вхід зробить кухню не тільки стильною, але і додасть простору і повітря в приміщенні. Відсутність дверей обов'язково зажадає установки надійної витяжки, щоб запахи з кухні не поширювалися по всій квартирі. Ну а якщо ви вважаєте, що кухня є досить закритим приміщенням і без дверей обійтися ніяк не можна, то можна зробити меблі на замовлення, точно визначивши, що вам з меблів та кухонного обладнання необхідно. Ширина меблів повинна бути по можливості мінімальною, а обідній стіл може бути складним або відкидним.
Використовуючи Г-подібне або П-подібне планування, а також світлі тони в інтер'єрі кухні, з'являється можливість зорово збільшити її простір. І головне, продумуючи ретельно дизайн і обладнання кухні, постарайтеся уникати зайвих меблів, побутової техніки та посуду. У цьому вам дуже допоможе вбудована і багатофункціональна техніка.


ЗОНУВАННЯ КУХНІ

Для того, щоб створити на кухні зручну робочу обстановку й затишну для прийняття їжі, необхідно зонувати кухню, як би розбиваючи її на робочу зону і їдальню або зону відпочинку. Звичайно, основне навантаження з розподілу простору має планування кухні, але зонувати можна і за допомогою різних дизайнерських і технічних прийомів. Робоча зона кухні прив'язана до інженерних комунікацій і є місцем досить високої трудової активності, в той же час їдальня - зона відпочинку і вона вимагає спокійного і затишного місця при комфортному освітленні.


Правильне використання освітлення відіграє особливу роль в зонуванні будь-якого простору. Якщо їдальня зона знаходиться біля вікна, то крім природного освітлення вдень, увечері її можна виділити за допомогою вбудованих в карниз точкових світильників або, використовуючи декоративні настінні світильники. Дуже цікавим варіантом є застосування стельового світильника з регульованою висотою підвісу не по центру кухні, а прямо над обіднім столом. Робочу зону можна виділити яскравим світлом люмінесцентних ламп, вбудованих в меблі і розташованих над мийкою або столом-шафою для підготовки продуктів. Освітлення плити, як правило, здійснюється з допомогою витяжки, яка має власне підсвічування.
Також, розділити простір кухні, можна використовуючи такий дизайнерський прийом, як багаторівневі стелі. Кухня буде виглядати дуже стильно й ефектно, але в цьому випадку краще скористатися допомогою дизайнера-професіонала.

Досить поширеним прийомом зонування простору кухні є використання в різних зонах різних оздоблювальних матеріалів. Наприклад, робочу зону слід обкласти керамічною плиткою. Це практично, зручно і вибір плитки сьогодні величезний. Плитка як холодний матеріал, дуже підходить робочій зоні. А столову зону можна обклеїти теплим матеріалом - шпалерами, що миються. Шпалери створять затишну атмосферу в зоні відпочинку. При зонуванні за допомогою матеріалів, можна використовувати самі несподівані сполучення, головне щоб вони органічно вписувалися в загальний дизайн вашої кухні.

Ще одним досить поширеним прийомом є зонування із застосуванням різних покриттів підлоги. Тут теж все залежить від вашого смаку і фантазії.
Можна поєднувати однакове покриття, але відрізняється в різних зонах відтінками або малюнком, а можна по-експериментувати, комбінуючи різні матеріали.

При зонуванні кухні можна використовувати всі можливі варіанти, які не тільки допоможуть розділити простір на зони, а й стануть прикрасою інтер'єру. Це можуть бути різного виду перегородки, барні стійки (при плануванні кухня-острів), використання різних аспектів кухонних меблів, колірної гами, а також незвичайні варіанти декорування приміщення (від домашніх рослин до акваріумів).


МЕБЛІ, МАТЕРІАЛИ І ПОБУТОВА ТЕХНІКА

Сучасна кухня повинна бути обладнана необхідним набором меблів і побутової техніки для створення максимально комфортних умов під час приготування їжі, а також її прийому. Головна особливість сьогоднішньої кухонних меблів - це її модульність, яка дозволяє поєднувати елементи меблів з численною побутовою технікою, створювати велику кількість різних комбінацій меблевих гарнітурів, а також вільно розміщуватися в будь-якій кухні. Вибрати меблі, які впишуться в інтер'єр кухні нескладно, за умови, що ви заздалегідь визначитеся, який варіант планування буде найбільш оптимальним і комфортним на вашій кухні.
Ви самі можете розробити дизайн меблів, її колірну гамму, конфігурацію, а також вибрати матеріали, з яких її виготовлять.
Головне визначитися, який стиль кухні вам підходить - класика, кантрі, хай-тек або мінімалізм. Для фасадів класичних меблів використовується масив натуральної деревини або шпон; для більш простих варіантів кухонь застосовується ДСП, МДФ, пластик, ламінат; для стилю хай-тек – різні поєднання скла і металу.
Матеріалом для виготовлення стільниць служить натуральний камінь, деревина, плитка керамічна, метал і ламіновані покриття, стійкі до різних видами ушкоджень. Також популярним серед споживачів залишилося покриття, зроблене з штучного каменю, яке імітує натуральний камінь (граніт, мармур). Покриття з натурального каменю не тільки виглядають стильно і красиво, але найголовніше вони дуже надійні і міцні в процесі експлуатації, оскільки вода, потрапляючи під стільницю, не руйнує її. Останнім часом дизайнери пропонують оригінальні варіанти стільниць, в покритті яких поєднуються різні види матеріалів.

Основні складові кухонного меблевого гарнітура - це різноманітні види шаф. Найбільш місткими є високі шафи-пенали, призначені як для зберігання продуктів, так і для зберігання техніки, посуду, інвентарю.
При бажанні ви легко можете розмістити в шафі вбудовану техніку (духовку, гриль, мікрохвильову піч, фритюрницю). Для того щоб високі шафи не розривали робочу поверхню, їх слід поставити на початку і в кінці лінії робочого циклу. Висоту шаф потрібно підбирати залежно від ваших вимог, щоб можна було без проблем дістати все необхідне. Дуже важливими предметами кухонних меблів є тумби. Ці шафи-столи, призначені для обробки продуктів, приготування їжі, підготовки страв, складають основу робочої зони кухні. Висота стола-шафи - 800 -850 мм, що і є робочим рівнем. Як правило, підлогові шафи-столи обладнуються всілякими висувними ящиками, різними полками, рівень яких можна регулювати, підносами і піддонами. Дверцята відкриваються не тільки в звичному напрямку, але й піднімаються вгору або зсуваються в бік. Висувні секції підлогових шаф є незамінними для кухні будь-якого розміру, оскільки використовується вся глибина шафи. Сучасні висувні ящики мають велику кількість всіляких пристосувань і функціональних деталей, в яких можна зберігати:
- столові прилади;
- ємності для чаю, кави, спецій;
- висувну дошку, призначену для нарізки;
- а також безліч речей, необхідних для кухонної роботи.

Секції обладнані роликовими конструкціями і тому достатньо легкого руху, щоб їх засунути. Підлогові ящики, як правило, більш об'ємні і місткі, ніж навісні кухонні шафи. Навісні шафи можуть бути звичного вигляду, а можуть бути кутовими, якщо використовується Г-подібне планування, що є досить зручною і компактною. Навісні шафи повинні розташовуватися на такій висоті від робочої поверхні, щоб можна було розмістити часто використовувані електроприлади (кавоварку, електрочайник, тостер, кухонний комбайн та інші). Незважаючи на те, що стельові і навісні шафи існують давно, завдяки роботі дизайнерів і конструкторів вони стали не тільки більш функціональними, але і стильними: з внутрішньою підсвіткою, скляними дверцятами, ультрасучасної обробкою з пластику, скла і металу.

Кухня не буде повноцінною, якщо на ній не будуть присутні найважливіша кухонна техніка - плита, холодильник і мийка. Сьогодні вибір всіх цих речей величезний, починаючи від фірм-виробників, технічних характеристик і закінчуючи дизайнерським виконанням, кольоровою гамою і матеріалом виготовлення. В даному випадку ви можете повністю довіритися своєму смаку або фірмам, у надійності яких ви впевнені. При виборі холодильника велике значення крім технічних характеристик, мають його розміри.

Але традиційним центром кухні є, звичайно ж, плита. Саме завдяки плиті і виникла кілька століть тому кухня. Сучасні плити можуть бути електричні, газові, змішані (плита газова, а духовка електрична, оснащена грилем і рожном). Яка б не була плита, над нею обов'язково повинна бути витяжка. Навіть якщо у вас на кухні є двері, все одно, уникнути неприємних запахів і гару, допоможе тільки надійна витяжка. Витяжки фільтрують повітря і відводять відпрацьоване повітря в вентшахти. Мікрохвильові печі справили на сучасній кухні невелику революцію, адже для приготування їжі не потрібна олія і вода. Жодна господиня сьогодні не обходиться без мікрохвильовки. Вони дуже компактні, значно зменшують час готування, економлять електроенергію і мають естетичний вигляд. Останнім часом мікрохвильові печі вбудовують в кухонні шафи. Це дуже зручно і раціонально.

Сучасні мийки роблять різних форм і розмірів. Однією з кращих вважається мийка круглої форми, зроблена з нержавіючої сталі. В ній зручно чистити і мити, а також вона виглядає компактно і естетично. Коли мийка має збоку ребристий піддон, то на ньому дуже зручно сушити вимитий посуд. Мийка повинна знаходитися недалеко від плити і мати з нею спільну робочу поверхню. Мийка, розташована в кутку, значно заощадить простір. Якщо використовувати планування кухня-острів, то мийка розміщується в центрі. Як правило, в шафі під мийкою встановлюється ємність для сміття або поличка, на якій зберігається побутова хімія, так необхідна для підтримки чистоти на кухні. Якщо у вас є не тільки можливість, але і бажання, то в кухні можна встановити посудомийну машину. Вона не тільки значно полегшить домашню працю, якщо сім'я велика, але і допоможе заощадити споживання води та електроенергії.

Якщо у вас не вистачає місця для пральної машини у ванній кімнаті, то її можна встановити на кухні. Пральна машинка з горизонтальним завантаженням зверху накривається стільницею, і у вас з'явилася додаткова робоча поверхня.

Обідній стіл на коліщатах, або бар-холодильник є дуже мобільними, їх можна легко переміщати по кухні, а при необхідності засунути в кут. Якщо у вас після установки стандартного меблевого гарнітура залишається вільне місце між шафами, то можна вбудувати вузьку поличку на коліщатах, яка дозволить збільшити робочу поверхню.

Сьогодні велике поширення набула вбудована техніка і обладнання.
Техніка виглядає з кухонними меблями єдиним цілим, крім того, раціонально використовується внутрішній простір ящиків і шаф. Подібний симбіоз має не тільки дуже стильний і красивий вигляд, але має високу гігієнічністю, що дуже важливо для кухні.

Освітлення кухні повинне бути різноманітним. Тут багато чого залежить від вашого смаку і від технічних можливостей. Дуже ефектним і функціональним буде багаторівневе освітлення, якщо на кухні зроблені відповідні стелі. Можна використовувати точкові світильники для підсвічування карнизів, навісних шаф, полиць в шафах, над обіднім столом.
Локальні джерела світла повинні забезпечувати хорошу освітленість робочої поверхні. Для цього кріпиться довга люмінесцентна лампа під навісними шафами в робочій зоні. Над обіднім столом зручним варіантом буде використання світильника з регульованою висотою підйому. Якщо обідній стіл розташований біля стіни, то найкращим варіантом буде бра або торшер. Освітлення кухні має не тільки органічно вписуватися в її інтер'єр, але і підкреслювати його декоративними світильниками, їх розташуванням або іншими деталями.


ОБ'ЄДНАННЯ КУХНІ З ІНШИМИ ПРИМІЩЕННЯМИ

Сьогодні з'явилися нові види квартир, які називаються студією. Назва зовсім не означає, що в ній живе і працює творчий працівник. Це, як правило, однокімнатна квартира, в якій знесена більша частина перегородок і передпокій, вітальня, а також кухня об'єднуються в одне приміщення. Зонується таке велике приміщення за допомогою сходів, колон, освітлення та інших дизайнерських прийомів. Мешканцями такої квартири зазвичай бувають холостяки, дівчата або сім'ї без дітей. Кухня в такому приміщенні грає виключно символічну роль. У ній можна розставити необхідну сучасну техніку, але готувати, як це прийнято на справжній кухні, навряд чи хтось буде. Хоча розігріти принесені продукти, охолодити напої і зібратися веселою компанією цілком можливо.


КУХНЯ-ЇДАЛЬНЯ

Якщо ви хочете мати кухню не тільки як робочу зону, то можна, об'єднавши кухню з прилеглою до неї кімнатою, зробити кухню-їдальню. Завдяки об'єднанню ви отримаєте велике приміщення, в якому можна готувати, спілкуватися з сім'єю і приймати гостей. Це приміщення обов'язково потрібно розбивати на зони - робочу і зону відпочинку. Оскільки робочою зоною є кухня, то необхідно вибрати найбільш підходящу планування кухні. Досить естетично виглядає планування в один ряд, при цьому вільне місце буде максимально використано для зони їдальні. Відокремити зони, можна використовуючи різні рівні підлоги або зробивши поріжок.
У приміщенні кухня-їдальня позначення різних зон можна здійснювати за допомогою наступних прийомів:
- застосування різних матеріалів для покриття стін і підлоги;
- використання підвісних і натяжних стель, а також вбудованих в них світильників;
- аркових прорізів;
- розсувних дверей.
Робоча зона кухні повинна бути оформлена так, щоб кухонні меблі та технічне обладнання були пов'язані єдиним стилем з меблями та технічним оснащенням столової зони. Можна вибрати для кожної зони своє колірне рішення. У зоні кухні краще всього застосовувати точкові світильники і люмінесцентні лампи, а в зоні їдальні буде добре виглядати люстра над обіднім столом, а вечорами затишну обстановку будуть створювати бра або декоративні настільні лампи. Для тимчасового поділу зон можна використовувати декоративні та легкі перегородки, які при необхідності легко поставити або прибрати. Зонує простір також використання різних підлогових покриттів. За допомогою барної стійки, розташованої на кордоні зон, можна приховати частину кухонних атрибутів. У їдальні зоні крім обіднього столу і стільців, можна встановити диван, крісла, телевізор, акваріум, шафа-купе та іншу необхідну вам меблі. І тоді їдальня стане повноправною кімнатою відпочинку для всієї родини.

Облаштування кухні в квартирі або заміському будинку справа дуже непроста, вимагає від людини, що створює дизайн приміщення, не тільки смаку і стилю, але і багатьох знань. Адже крім усіляких видів обробки, підбору і розстановки меблів, у сучасній кухні використовується величезна кількість техніки. Мабуть, це саме просунуте в технічному плані приміщення у квартирі. Тому треба володіти великим талантом, щоб на невеликій площі поєднати в єдине ціле з одного боку технічний прогрес, а з іншого - комфорт і затишок.
Ми виготовляємо шафи-купе, кухні та інші меблі на замовлення за індивідуальним проектом в Івано-Франківську, та Івано-Франківськії області (Галич, Городенка, Долина, Калуш, Коломия, Косів, Надвірна, Рогатин, Рожнятів, Снятин, Тисмениця, Тлумач)